Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Ogrzewanie

Blog:  akserf
Data dodania: 2018-10-13
wyślij wiadomość

Tak przy sobocie przeglądam, co tam ciekawego w świecie ogrzewania ;) i się zastanawiam: co wybraliście? Zaintrygowały mnie maty na podczerwień, ma to sens? 

2Komentarze
Data dodania: 2018-10-15 16:38:26
Jasne, że ma sens. Dobrze to zestroić jeszcze z instalacją fotowoltaiczną, dla bilansu rachunków. Znajomi mają takie zainstalowane w podłodze (nie żadne przewody grzejne, tylko właśnie maty na podczerwień) - nie mam pojęcia jak to w podłodze działa, ale sprawdza się nieźle. Byłem w zimie - było przyjemnie, rachunki jakieś nawet znośne. Fajne jest też, że w każdym pomieszczeniu można regulować temperaturę, bo nie ma problemu ze sterownikami. Wodę grzeją z pompy ciepła. W dobrze ocieplonym domu ogólnie ogrzewanie elektryczne wydaje mi się, że daje radę w formie podłogówki. Przy doborze odpowiedniej taryfy użytkowanie nie bije po kieszeni. W połączeniu z panelami - jeszcze lepiej :) Plusów jest wiele - np. nie ma zmartwienia, że woda w rurkach zamarznie, czy będzie przeciekać. Instalacja sama w sobie jest tania i nie wymaga skomplikowanego pieca czy sterowników. Nie ma też parcia na dużą grubość wylewki (chyba, że płyta ma być akumulacyjna). No i jeszcze nie trzeba się przejmować szczelnością instalacji, czy czadem. Tam, gdzie nie dociera gaz i nie chcecie kopcić prąd mega ułatwia sprawę i ogranicza liczbę pozwoleń. W efekcie skraca też odbiory :)
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-15 16:39:57
PS. Mamy gaz, bo akurat był w okolicy i gotować lubimy na gazie :) Gdybyśmy dali 20-25 cm ocieplenia, raczej wybrałbym prąd.
odpowiedz

Zmiana wariantu? Bonus: wątpliwości dot. rekuperac

Blog:  akserf
Data dodania: 2018-10-12
wyślij wiadomość

Witajcie!

Wczoraj w końcu ujrzeliśmy naszą działkę w (prawie) całej okazałości :) specjalnie odpaliłam kompa, żeby móc się pochwalić zdjęciami (chyba że da się je dodać z poziomu telefonu to, błagam, oświećcie mnie!). Skosiliśmy chwasty ze środka i wjazdu, pozbyliśmy się sporej ilości krzaków i chaszczy. Oczywiście wykoszona część to tylko fragment działki, ale tyle nam wystarczy, żeby wejść i się rozejrzeć. Dzięki temu podjęliśmy decyzję, że jednak będziemy tyczyć granice. Niby wiemy, gdzie biegną, ale nie chciałabym, żeby się sąsiad złościł, jak mu wykosimy jeżyny. Procedura ruszyła, za dwa miesiące powinniśmy mieć wszystkie papiery.

Działka od ulicy (patrzymy w stronę zachodnią):





A tu patrząc w stronę ulicy:



Klepnęłam dziś też na przyszły rok ekipę.

Miałam przyjemność odwiedzić Z Charakterem 2 tydzień temu. Świetny dom, wiele moich wątpliwości uleciało, za to pojawiły się inne. Zaczęłam analizować metraż i okazało się, że jeśli chcemy zmienić układ góry na 3A, to... będzie strasznie mało miejsca. Przecież 3A jest 2 m dłuższy! Do tego zmiany, jakie chciałam wprowadzić na dole, też będą się trochę gryzły z metrażem. Do tego mąż zaczął coś przebąkiwać, że może jednak garaż w domu... zgłupieliśmy. Po dogłębnej już analizie i przeliczaniu metrów i centymetrów uznałam, że najbardziej nam odpowiada wariant 3A, któremu byśmy zgrabnie odcięli wystający garaż. Wtedy nie wprowadzalibyśmy wielu zmian, które musielibyśmy wcześniej. Plan zatem prezentuje się następująco:

Oryginalny układ: 

A tak po przeróbce:

Koniec końców wyglądałby jak nieco dłuższy wariant 2.


Wszelkie uwagi i pomysły mile widziane :)

Na koniec temat do dyskusji: rekuperacja. Ma ktoś? Żałujecie? Nie żałujecie? Szumi czy nie? Wolelibyście grawitacyjną? Na co zwrócić uwagę? Musimy podjąć w końcu i tę decyzję, a nie znamy nikogo, kto by już fizycznie z tej wentylacji korzystał i miał do powiedzenia coś więcej niż tylko teoretyczne wywody.

Miłego dnia! :)


P.S. A! Wiecie, co się okazało? Że nie znaliśmy stron świata na naszej działce! Uświadomił nas pan z Projektów z Wizją, który wstępnie posadowił na naszej działce wersję LUSTRZANĄ, bo południe jest od strony lasu z lewej :)



7Komentarze
Data dodania: 2018-10-12 13:44:28
Jak wiecie w którym miejscu trzeba Wam wiecej miejsca, to może warto ten wariant 2 po prostu wydłużyć bez kombinacji. Dom będzie w lesie i tam taras na garażu z pewnością będzie trudniejszy w utrzymaniu - im prościej tym lepiej. Odnośnie reku - ja w naszym Charakterze zdecydowałem się na mechaniczną, bo strasznie u nas czasami zawiewa i cierpię kiedy mi dmucha zimno w łazience :) A w zimie otwieram okna, bo muszę mieć świeże powietrze. Tak, że reku - u mnie must have. Ceną za to są anemostaty i rury poprowadzone niekoniecznie tak, jak bym sobie tego życzył. I konieczność serwisowania. I nieco wyższa cena (chociaż jak ktoś się uprze - da radę kominy wyrzucić i wyjść na zero). Można od Domów z Wizją wziąć też projekt reku (w 3A jest chyba w cenie). Żeby nie było - nie wiem jak się będzie sprawdzać, bo dopiero za kilka tygodni uruchomimy. Za to byłem w domu u przyjaciół - mają i jest naprawdę super. A szum to słychać tylko na maksymalnych obrotach przy wyrzutni na zewnątrz budynku.
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-12 21:18:25
Z ciekawości, zdecydowałeś się na projekt reku od nich czy prywatnie zamawiałeś?
odpowiedz
Odpowiedź do nakedpenguin
Data dodania: 2018-10-15 16:46:20
Prywatnie. Na pewno gdybym miał projekt od biura byłoby mi łatwiej niektóre sprawy rozplanować wcześniej (np. przygotować przekucia w stropie dokładnie tam gdzie trzeba). Mój generalny wykonawca budował już jeden taki domek i miał plany reku, a firmę od instalacji wybraliśmy tą samą co poprzednicy (była akurat po sąsziedzku i dała dobrą cenę). Zrobiliśmy więc przekucia w tych samych miejscach i nie trzeba było nic wiercić. Od strony technicznej - super. Ale może w biurze mądrzej (wygodniej dla właściciela domu) pomyśleli o prowadzeniu kanałów, tak żeby ograniczyć szachty.
odpowiedz
Odpowiedź do akserf
Data dodania: 2018-10-12 14:51:44
Ja dodaje wszystkie wpisy z telefonu, aby dodac zdjecie musisz kliknac takiego malego plusika po lewej stronie jak piszesz, tylko musisz je powiekszyc bo z telefonu dodaja sie male :) co do rekuperacji,my nie robimy duzo osob sie u mnie wypowiadalo o rekuperacji - zobacz wpis. Kazdy Ci powie ze poleca tylko wiekszosc z tych osob jeszcze nieuzytkuke
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-12 21:19:55
Chwała Ci! Będę szukać plusika następnym razem ;) Udało mi się jak na razie dorwać jedna osobę mieszkająca w domu z reku i właśnie chwali. Póki co pozytywy przeważają. Kurczę, ciężka decyzja.
odpowiedz
Odpowiedź do karolinalabajczyk
Data dodania: 2018-10-12 14:55:39
Mam reku, używam niemal rok. Model brink 400. Szumi na wysokich obrotach kiedy cała chata gości. I tak wtedy nie słychać. na normalnym biegu, w ogóle instalacji nie słyszę. Latem wyłączamy bo dom jest pootwierany. Zimą błogosławimy bo naokoło smog (w lesie Wam to chyba nie grozi). W łazience (bez okna) wszystko ładnie schnie. Gdybym budowała drugi raz to kupiłabym znowu. Czy to must have? Niekoniecznie.
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-12 21:28:36
Dzięki za komentarze :) Czy nam smog grozi to się okaże, niestety wielu ludzi w tej wsi pali śmieci, wiec może być tak, ze i nas dopadnie...
odpowiedz

Mamy działkę! I pierwsze budowlane rozterki

Blog:  akserf
Data dodania: 2018-10-01
wyślij wiadomość

Witajcie!

Trzy dni temu sfinalizowaliśmy zakup działki! :) cudowne uczucie wiedzieć, ze jak wejdziesz w te krzaczory i zaczniesz je usuwać, to nikt się nie doczepi, bo to Twoje ;) dziś udało mi się tez ustalić kilka rzeczy z geodetą i już za 1-2 miesiące powinnismy otrzymać mapę do celów projektowych, co by móc działać dalej.

W trakcie oczekiwania na warunki zabudowy dużo czasu poświeciliśmy na wybór i weryfikację projektu. Zmieniliśmy nieco płacy i będziemy budować dom wg projektu Z Charakterem 2. Stwierdziliśmy, ze garaż i tak będzie przerobiony na pomieszczenie, a wyjdzie dużo taniej, jeśli będzie on wpuszczony całkowicie w bryłę domu (wystający garaż w poprzednim wariancie to był dodatkowy koszt budowy, izolacji itd., wcale nie mały...). Mniej więcej już wiemy, jakie zmiany chcemy wprowadzić.

Na dole garaż zamienimy na pokój, powiększymy pomieszczenie gospodarcze i łazienkę, a także wygospodarujemy miejsce na spiżarnie. Jeśli chodzi o rozkład góry, będziemy chcieli zamienić go na rozkład z innego wariantu (3A), ponadto zamierzamy połączyć garderobę i pralnie w jedna większa garderobę z przejściem z sypialni do łazienki. Czy coś się jeszcze pozmienia - czas pokaze. Nie moge chyba wrzucić tu zdjęcia ani grafiki pisząc z telefonu...

Mamy tez pierwszy dylemat budowlany: beton komórkowy czy ceramika?

16Komentarze
zrobcos  
Data dodania: 2018-10-02 07:00:13
Będziecie budować sami czy z ekipą. Ja buduję z BK H+H gold+ i od początku był taki wybór.(jak się zdecydujecie na BK to już zamawiajcie bo w większości hurtowni czas oczekiwania nawet 12 tygodni a lepiej aby materiał czekał na was niż wy na materiał) Garaż w bryle zawsze wyjdzie taniej nawet w późniejszych podatkach. Dwa miesiące na mapki to troszkę długo, z papierologia naciskajcie i geodeta i projektanta od adaptacji żeby szybko zrobili, jak będziecie mieć mapki to zluzcie odrazu do ZE o skrzynkę ja zwlekalem i musiałem nowe mapki robić.
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-02 08:29:59
Budować będzie ekipa, my to jednak boimy się tego podjąć samodzielnie, ale za to wiele innych prac będziemy wykonywali my, poza tym mamy dobre zaplecze sprzętowe :) Co do mapek, to jeden geodeta mi powiedział miesiąc (tydzień u nich + 3 tygodnie w urzędzie), drugi dwa miesiące, obstawiam, ze wyjdzie półtora. Dzięki za wskazówkę co do zamawiania materiału, szczerze to nawet o tym nie pomyślałam... a co do ZE to właśnie pierwszym krokiem po otrzymaniu map będzie wizyta u dostawców mediów.
odpowiedz
Odpowiedź do zrobcos
fidulec  
Data dodania: 2018-10-02 07:21:05
Witam. U mnie BK H+H. Powodzenia w budowie 😊
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-02 08:30:21
Dziękujemy! :)
odpowiedz
Odpowiedź do fidulec
Data dodania: 2018-10-02 07:22:24
Gratulacje, działka pełna uroku, i w związku z budową samych dobrych decyzji życzę
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-02 08:32:35
Dziękujemy :))
odpowiedz
Odpowiedź do kasiazwarmii
Data dodania: 2018-10-02 08:00:17
Mieliśmy ten sam dylemat. BK H+H to nasz wybór. W naszym mieście mieści się zakład produkcyjny, czasem można zamówić taniej takie bloczki z drugiej klasy np z utrąconym rogiem itd.. wiecie ile ludzi zamawia takie bloczki II klasy.. trzeba zapisać się w kolejkę i czekać miesiącami.
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-02 08:32:02
Nie ukrywam, ze to właśnie rozważamy w pierwszej kolejności - II gatunek. Właśnie mi komentarze uświadomiły, ze trzeba już o to pytać!
odpowiedz
Odpowiedź do ladypank
Data dodania: 2018-10-02 08:17:00
Ja ceramike odradzam poniewaz : - ma dziury, potem aby cos przywiesic musisz jakies specjalne kolki dawac - jest zimniejsza - koniecznie musisz tynkowac - kruszy sie w drobny mak - jest na zaprawe - duzo odpadow - wolniej sie muruje Beton komórkowy dla mnie rządzi !!! My budowalismy z YTONGA ( w zoltej folii ) - niepaly - cieply - nie musisz tynkowac jesli jest rowno zrobione - szybko go sie docina, mozna zrobic to zwyklka piłką - mało odpadów - robiony na klej - jest wiekszy niz ceramika wiec szybciej robota idzie - pozniej nie ma problemu z wieszaniem czegos U nas wszyscy teraz buduja z betonu komorkowego ;)
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-02 08:35:02
Super! Właśnie o takie zestawienie mi chodziło :) szczerze mówiąc, to u nas od początku był w planach BK, ale niedawno spotkałam znajomych, którzy zaczynaja budowę z ceramika i uświadomili mi, ze w naszej okolicy jest właśnie coraz więcej „czerwonych domów”. Przyznam, ze jeszcze nie zaczęłam zgłębiać temat, jego argumenty za nie przemówiły do mnie, ale stwierdziłam, ze może po prostu nie mam na tyle wiedzy.
odpowiedz
Odpowiedź do karolinalabajczyk
Data dodania: 2018-10-02 09:04:43
U nas znowu same białe domy :D I z tego i z tego ludzie budują i domy stoją :) jedno jest pewne czy ceramika czy ytong jest tansza zima wiec nawet jesli jeszcze nie bedziecie miec adaptacji czy cos, kupcie material zimą :)
odpowiedz
Odpowiedź do akserf
Data dodania: 2018-10-02 09:13:10
Nam architekt odradzał ceramikę. Powiedział że na najlepiej BK i to najtańszy bo i tak przecież styropian pójdzie itd...
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-02 09:15:42
a z tym wieszaniem szafek to też później problem bo ceramika ma otwory i na pewno kołki będą trafiać w dziury.. ale nie jest to zły materiał. Koty na budowie wolą wygrzewać się na ceramice i cegłach niż na pustakach... chyba trzyma lepiej ciepło
odpowiedz
Data dodania: 2018-10-02 11:15:11
Potwierdzam - wysunięty garaż to utrapienie budowlane :) Taras spoko sprawa, tylko nie sądzę że z kawą będziemy zapi... na piętro żeby sobie usiąść. Układ z 3A - bardzo fajny jest. Nasza pani architekt adaptująca nie ogarniała jak ma to zrobić (zanim projekt się pojawił) więc robimy wersję 1. Co do BK - najprostszy materiał dla murarzy. Przy obecnej dostępności ekip to bezpieczny wybór. Ale wieszanie szafek to już wcale nie musi być łatwe, bo jednak kruchy jest. Strop polecam przerobić na Terivę :) Z lanym jednak bywają kłopoty. U nas jest Silka, ale startowaliśmy w czasach, kiedy na materiał nie czekało się długo :)
odpowiedz
akserf  
Data dodania: 2018-10-02 16:23:21
Trochę zazdroszcze, bo myśmy pierwotnie mieli budować właśnie 1, ale wygrały trochę względy finansowe, trochę praktyczne... stwierdziliśmy, ze skoro będziemy mieli jeden pokój na dole po przeróbce garażu, to nie ma sensu brać jedynki... trochę jeszcze się waham mimo to :P Na razie nie mam pojęcia, co to Teriva, ale coraz częściej się z tym spotykam, będę rozeznawać temat. Co do silki to wczoraj mi tak przez myśl przeszło, ze jeśli byśmy budowali z BK to z silikatów byśmy zrobili ścianki działowe, bo podobno są lepsze jeśli chodzi o dźwiękoszczelność ;)
odpowiedz
Odpowiedź do nakedpenguin
iwona25
Data dodania: 2018-10-02 14:43:47
Witam, odnośnie pustaka to czy beton komórkowy czy porotherm jedno i drugie dobre - brać to co wyjdzie taniej. Co do dziur w ceramice to nie ma się czym przejmować takie kołki do ceramiki to już norma są wszędzie ogólnodostępne...tyle domów jest z pustaka ceramicznego i nic się nie dzieje. Każdy chwali swoje:) Powodzenia życzę
odpowiedz
akserf
ranga - mojabudowa.pl stały bywalec
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 7321
Komentarzy: 55
Obserwują: 8
On-line: 9
Wpisów: 8 Galeria zdjęć: 35
Projekt Z CHARAKTEREM 3A
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - małopolskie
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2019 wrzesień
2018 grudzień
2018 listopad
2018 październik
2018 maj

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu Z CHARAKTEREM 3A:
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń